Search
Search
Close this search box.

KONTAKT I INFORMACIJE

Stručna podrška i pitanja:

Odjel za zaštitu okoliša i zdravstvenu ekologiju

Odsjek za vode i otpad

Tel: 051/358-736

Mob: 091/1207-615

E-mail:
aleksandar.bulog@zzjzpgz.hr


Financijska ponuda i ugovor:

Odsjek za marketing i prodaju

Tel: 051/ 554-548

E-mail: ponude@zzjzpgz.hr


 

Ispitivanje bazenske vode

Gdje zatražiti ispitivanje bazenske vode?

Uzorkovanje, laboratorijska analiza/ispitivanje bazenske vode i ocjena zdravstvene ispravnosti ispitanih uzoraka provodi se u Odjelu za zaštitu okoliša i zdravstvenu ekologiju u cilju zaštite zdravlja ljudi i u skladu s važećim zakonskim obvezama Pravilnika o sanitarno-tehničkim i higijenskim uvjetima bazenskih kupališta te zdravstvenoj ispravnosti bazenskih kupališta (NN 59/20 i NN 89/22) u daljnjem tekstu Pravilnik te propisanim normiranim metodama.

Ispunite zakonsku obvezu testiranja vode u privatnim bazenima

Članak 2. Pravilnika propisuje na koga se ne primjenjuju odredbe Pravilnika, iz čega proizlazi da privatni iznajmljivači koji pružaju turističke usluge u domaćinstvu, a u svome vlasništvu posjeduju bazen u obvezi su osigurati zdravstveno ispravnu bazensku vodu za korisnike svojeg bazena. Navedeno proizlazi i iz članka 10.  Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti (NN 79/07, 11/08, 43/09, 130717,114/18, 47/20, 134/20 i 143/21) u cilju i sa svrhom zaštite javnozdravstvenog interesa korisnika bazena.

Kvaliteta bazenske vode i njena zdravstvena ispravnost

Uz osnovne ciljeve laboratorija kao što je uspostava i provođenje monitoringa (kontinuiranog praćenja) kvalitete vode za ljudsku potrošnju za potrebe Ministarstva zdravstva je i kvaliteta bazenskih voda na području Primorsko-goranske županije te njena zdravstvena ispravnost. U laboratorijima se provodi ispitivanje bazenske vode sukladno Prilogu I, Tablica 1. Uvjeti za bazensku vodu Pravilnika. Uzorak bazenske vode je zdravstveno ispravan, ukoliko vrijednosti ispitanih pokazatelja udovoljavaju propisanim vrijednostima Pravilnika. Ukoliko se utvrdi neispravan uzorak potrebno je provesti dodatno uzorkovanje. Ako rezultati analiza i nadalje ne odgovaraju odredbama Pravilnika obavijestiti će se odgovorna osoba bazenskog kupališta i nadležni sanitarni inspektor Državnog inspektorata.

Zašto zatražiti ispitivanje bazenske vode?

Iako plivanje i kupanje u bazenima ima pozitivne učinke na zdravlje, treba biti oprezan. Naime, ukoliko se bazensko kupalište pravilno ne održava i kupači se ne pridržavaju higijenskih pravila, moguća su kemijska i mikrobiološka onečišćenja.

analiza-bazenske-vode-zzjzpgz

Česti uzrok kemijske neispravnosti prisustvo je trihalometana. Njihovo prisustvo u vodi ovisi o koncentraciji klora, temperaturi vode, pH vrijednosti i koncentraciji organske tvari.

Mikrobiološka neispravnost uglavnom je prisutna zbog neispravnog doziranja dezinfekcijskog sredstva ili neodgovarajućih higijenskih uvjeta samog bazena ili okolnog prostora bazenskog kupališta. Budući da je zdravstveno ispravna voda za kupanje jedan od prioriteta u sprečavanju zaraznih bolesti koje se prenose vodom, kvalitetu bazenskih voda potrebno je kontrolirati prema dinamici propisanoj Pravilnikom.

Savjetodavna podrška privatnim iznajmljivačima

S obzirom na zakonsku obvezu ispitivanja zdravstvene ispravnosti bazenih voda u sklopu privatnih iznajmljivačkih jedinica, reguliranu ranije spomenutim Pravilnikom, Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije nastoji privatnim iznajmljivačima pružiti i savjetodavnu podršku i na taj način podržati privatne iznajmljivače u ispunjenu zakonske obaveze u nadolazećim ljetnim sezonama. Upravo iz tog razloga ovdje se nalazi prezentacija predavanja informativno-edukativnog karaktera – “Ispitivanje bazena” i najčešća pitanja vlasnika bazena i odgovori od strane stručnog osoblja Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije.

Napomena: U slučaju da se radi o bazenu koji se koristi isključivo u privatne svrhe, sve prethodno navedeno se na isti ne odnosi.


Česta pitanja i odgovori

Koji je najbolji način za suradnju sa Zavodom (sklapanje ugovora, poziv ili narudžbenica)?

Naša preporuka je sklapanje ugovora jer tako osiguravate naš dolazak, odnosno možemo vas planirati i odgovornost je na nama da se ta obveza ispuni.

Koliko unaprijed je potrebno sklopiti ugovor za ulazak u planirane sezonske kvote uzorkovanja?

Preporučujemo da nas kontaktirate najmanje mjesec dana prije prvog uzorkovanja. Ugovorom su definirani mjeseci u kojima će se provoditi uzorkovanje.

Kako sami vlasnici objekta, prije nego dođu djelatnici Zavoda po uzorak, mogu provjeriti je li mikrobiologija i kemija bazenske vode sukladna zakonskim propisima?

Određene kemijske parametre možete provjeriti uz pomoć komercijalno dostupnih uređaja (mjerenje slobodnog klora i ph vrijednost). Provjeru mikrobioloških i većinu kemijskih parametara moguće je napraviti isključivo analizom u laboratoriju.

Postoji li mogućnost dogovora o terminima uzimanja uzoraka?

Svako uzorkovanje dogovara se unaprijed telefonskim putem.

Koja je procedura u slučaju nesukladnih uzoraka? Zatvara li se bazen u tom slučaju?

Ako je uzorak nesukladan naručitelju javljamo to odmah po završetku analize. Potrebno je poduzeti mjere osiguranja zdravstvene ispravnosti bazenske vode te dogovoriti s nama ponovno uzorkovanje. Ako je utvrđeno kemijsko onečišćenje određuje se samo neispravni pokazatelj, a ako se radi o mikrobiološkom onečišćenju prilikom ponovnog uzorkovanja određuju se svi pokazatelji.

Ako se provjeravaju gradski vodovodi zašto se analizira vode za punjenje bazena?

Isporučitelji vode odgovorni su za vodu do glavnog vodovodnog priključka, sve nakon toga je kućna vodoopskrbna mreža koja ovisi o internim kućnim instalacijama te je za vodu odgovoran vlasnik.

Je li po pravilniku ispitivanje bazenske vode obveza ili mogućnosti?

Prema Pravilniku o sanitarno-tehničkim i higijenskim uvjetima bazenskih kupališta te o zdravstvenoj ispravnosti bazenskih voda (NN 39/20) ispitivanje bazena koju su za javnu uporabu je obveza.

Ako se ne testira bazenska voda tko kažnjava te kolike su kazne?

Inspekcijski nadzor je u nadležnosti sanitarne inspekcije Državnog inspektorata RH. Novčana kazna određuje se sukladno Zakonu o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti (VII. Prekršajne odredbe).

Što podrazumijeva jednokratno punjenje hidromasažne kade (jacuzzi i sl.)? Nakon 7 dana izmjena vode, svaki dan ili nakon svakog kupanja gosta?

Nakon svakog kupanja gosta.

Zašto su samo Zavodi nadležni za analize bazenske vode?

Pravilnikom je propisano da uzorkovanje i laboratorijske analize obavljaju laboratoriji Zavoda za javno zdravstvo županija, koji su zatim dužni dostaviti izvještaj o stanju zdravstvene ispravnosti bazenskih voda Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo obzirom da osiguranje zdravstvene ispravnosti bazenske vode spada u opće mjere za sprečavanje i suzbijanje zaraznih bolesti.

Donose li naručitelji sami uzorke bazenske vode ili djelatnici Zavoda izlaze na teren?

Uzorkovanje prema Pravilniku moraju provoditi djelatnici Zavoda za javno zdravstvo. Uzorkovanje mora provesti stručno osoblje koje pored uzorkovanja određene parametre mjeri na terenu. U Izvještaju o ispitivanju bazenske vode navedeno je tko je proveo uzorkovanje.

Može li Zavod uz nalaz izdati certifikat/uvjerenje da je bazen kontroliran ili pod nadzorom NZZJZ PGŽ ?

S obzirom na dosta upita, radimo na tome.

Ako sezona kupanja započne npr. 15.05. uzima li se taj mjesec uzorak 2 puta ili u tom mjesecu jednom pa u slijedećem 2 puta?

Taj mjesec se uzima samo jedan uzorak s trihalometanima.

Ima li sanitarna inspekcija pravo ulaska na privatni posjed?

Prema Zakonu o Državnom inspektoratu pravne i fizičke osobe koje podliježu nadzoru dužne su inspektoru omogućiti obavljanje nadzora. Inspektor može zatražiti od suda pisani nalog za pretragu posjeda i ovlašten je zatražiti pomoć od policije u slučaju pružanja otpora.

Skip to content