Studentska ambulanta Kampus je, uz ostale ambulante nadležne za studente, namijenjena svim studentima, a prvenstveno onima s područja Kampusa, a kako bi ostvarili pravo na preventivnu i specifičnu zdravstvenu zaštitu za vrijeme trajanja studija u Rijeci. Ova ambulanta je dostupna svakim radnim danom, kako bi studenti imali pristup preventivnoj zdravstvenoj usluzi i savjetovanju u sklopu Savjetovališta otvorenih vrata Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije.
PROGRAM SPECIFIČNIH I PREVENTIVNIH MJERA ZDRAVSTVENE ZAŠTITE STUDENATA
1. Sistematski pregled na prvoj godini (te po potrebi ciljani sistematski pregled na trećoj godini) studija
Provodi se u svrhu kontrole zdravstvenog stanja, uvida u navike i ponašanja, prilagodbe na studij te utvrđivanja zdravstvenih rizika. Sistematski pregled sadrži uz fizikalni pregled ( TV, TM, ITM, RR, puls, procjenu oštrine vida, raspoznavanje boja, status glave i vrata s pregledom štitne žlijezde, auskultaciju srca i pluća, pregled mišićno-koštanog sustava, procjenu spolnog razvoja prema Tanneru), zdravstvenu (osobnu i obiteljsku) te socijalnu anamnezu, uvid u cjepni status. Obavezni dio sistematskog pregleda je upitnik o navikama ( prehrana, tjelesna aktivnost, pušenje, alkohol, droge) i spolnom ponašanju.
2. Pregled prije prijema u studentski dom
Pregled se provodi u svrhu utvrđivanja zdravstvenih rizika za boravak u kolektivu temeljem Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti. Sastoji se od zdravstvene (osobne i obiteljske), socijalne anamneze- ciljano na tuberkulozu i ostale zarazne bolesti te kliničkog pregleda.
3. Timski rad sa studentima s zdravstvenim teškoćama vezano za kolegij tjelesne i zdravstvene kulture
Početkom svakog semestra suradnjom nadležnog liječnika fakulteta i nastavnika tjelesne i zdravstvene kulture utvrđuje se program tjelesne i zdravstvene kulture za studente sa zdravstvenim problemima.
4. Savjetovališni rad – Savjetovalište otvorenih vrata
Svrha savjetovališnog rada je pomoć studentima u rješavanju najznačajnijih i najčešćih problema vezano uz: prilagodbu na fakultet, probleme učenja, reproduktivnog zdravlja ( spolno prenosive bolesti, trudnoće i planiranje obitelji), kroničnih poremećaja zdravlja, psihičke probleme i oboljenja, zlouporabe psihoaktivnih droga i drugih oblika ovisnosti.
Navedeno se provodi sa stručnim suradnicima i Psihološkim savjetovalištem Sveučilišta, s Odjelom školske i sveučilišne medicine Nastavnog zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije (dalje u tekstu: NZZJZ PGŽ), Odjelom za zaštitu mentalnog zdravlja, prevenciju i izvanbolničko liječenje bolesti ovisnosti NZZJZ PGŽ, specijalistom ginekologije i opstetricije, vanjskom suradnicom NZZJZ PGŽ, koja sudjeluje u provedbi županijskog programa Centri za mlade- savjetovališta otvorenih vrata, ordinacijom obiteljske medicine Doma zdravlja Primorsko-goranske županije smještene na Kampusu te svim ostalim zdravstvenim subjektima ovisno o potrebama studenata. U suradnji s Domom zdravlja PGŽ otvorena je i zajednička e-mail adresa za obje ambulante koje ordiniraju u prostoru ambulante na Kampusu: kampus.zdravlje@zzjzpgz.hr Putem iste postoji mogućnost kraćeg savjetovanja i/ili naručivanja elektroničkim putem.
5. Cijepljenje
Provodi se sukladno provedbenom programu obvezne i preporučene imunizacije.
Do kraja tekuće kalendarske godine mogućnost dobrovoljnog cijepljenja protiv HPV-a za sve studente do 25 godina starosti uz prethodni dogovor, individualno savjetovanje i namjenski pregled prije cijepljenja.
6. Posebno praćenje studenata sa zdravstvenim rizicima, rizičnim ponašanjima i kroničnim poremećajima zdravlja
7. Namjenski pregledi i izdavanje liječničkih potvrda na zahtjev studenata:
- u svrhu utvrđivanja zdravstvenih razloga za mirovanje studentskih obaveza
- za smještaj u jednokrevetnoj sobi u studentskom domu iz zdravstvenih razloga
- za ostvarivanje prava na prilagodbu nastavnog procesa i polaganje ispita u suradnji s Uredom za studente s invaliditetom
8. Zdravstveni odgoj
Provodi se integrirano uz sistematske preglede i probire ili kao zasebna aktivnost. Metode rada su: predavanja, rad u malim skupinama, okrugli stol, individualni rad i tribine
Uz navedenu ambulantu, koja provodi preventivne i specifične mjere zdravstvene zaštite sukladno Planu i programu mjera zdravstvene zaštite iz obveznog zdravstvenog osiguranja te u svojoj nadležnosti ima studente Sveučilišta, čije se sastavnice nalaze na području Kampusa, postoje i drugi nadležni timovi za studente, a popis s nadležnostima, lokacijama i kontaktima možete pronaći ovdje.
Naravno, ambulanta na Kampusu će pružiti usluge svim studentima, neovisno o nadležnom timu studentske medicine, kada postoji akutna indikacija.