10.05.- MEĐUNARODNI DAN TJELESNE AKTIVNOSTI

VAŽNOST TJELESNE AKTIVNOSTI U SVAKOJ ŽIVOTNOJ DOBI

Tjelesna aktivnost neizmjerno je važna u očuvanju zdravlja i ima pozitivne učinke na odgađanje ili sprječavanje kroničnih bolesti te bolesti koje idu „ruku pod ruku“ sa starenjem, a to su dijabetes, osteoporoza i kardiovaskularne bolesti te smanjuje rizik određenih vrsta karcinoma, posebno karcinoma debelog crijeva. Posljedično, djelujući na poboljšanje zdravlja, tjelesna aktivnost pogoduje i boljoj kvaliteti života, što je posebno važno u starijoj životnoj dobi.


Tjelesna aktivnost dokazano pozitivno djeluje na sprječavanje prekomjerne tjelesne težine i pretilosti, na održavanje poželjne razine kolesterola i šećera u krvi, na smanjenje rizika od srčanih bolesti tj.srčanog udara kao i nekih karcinoma te umanjuje rizike od pojave mišićno koštanih bolesti (osteoporoza). No, tjelesna aktivnost pomaže i prilikom oporavka od bolesti ili hospitalizacija. Kako uvriježena uzrečica kaže „U zdravom tijelu zdrav duh“, tjelesna aktivnost izrazito povoljno utječe i na psihičko zdravlje. Vježbanjem se luči serotonin i endorfin („hormoni sreće“) te se time utječe na bolje raspoloženje odnosno na smanjivanje razine hormona stresa, a samim time predstavlja odličan način borbe protiv depresije.


S druge strane vježbanje u grupi izrazito povoljno utječe i na socijalne kontakte. Za sve dobne skupine preporuča se biti svakodnevno tjelesno aktivan barem 30 min, a kod djece 60 min. Kod djece ona ima pozitivan učinak na njihov pravilan i zdrav rast i razvoj, ali i na samopouzdanje i osjećaj uspješnosti. S druge strane, starijim osobama omogućava, zdraviji i kvalitetniji život te osjećaj samostalnosti, mobilnosti i neovisnosti.


Postoje i dostupne su nam preporuke svjetskih institucija za promicanje tjelesne aktivnosti gdje se, obzirom na dob, zdravstveno stanje, tjelesne mogućnosti i osobnost, predlažu vrste aktivnosti i njihov intenzitet djece do pet godina, djece i adolescenata te odraslih.


 I ono što je važno naglasiti je činjenica kako osobe koje se bave nekom fizičkom aktivnošću žive u prosjeku sedam godina dulje od onih koje to ne čine. Kako je došlo vrijeme kada ljudi žive pretežno sjedalačkim načinom života izuzetno je važno odabrati bilo kakvu fizičku aktivnost (jer bolje je baviti se ikakvom nego nikakvom) koja nam u određenom trenutku najbolje odgovara, a djecu bi također što prije trebalo usmjeriti da odaberu neku tjelesnu aktivnost kojom bi kompenzirali svo ono vrijeme koje provode sjedeći u školi i kući odrađujući školske obveze, ali i uz kompjutere i mobilne aparate. A najveći benefit za djecu, ali i odrasle članove obitelji, svakako bi bio u provođenju kvalitetnog vremena u krugu obitelji uz prakticiranje zajedničkih tjelesnih aktivnosti.


PROČITAJTE VIŠE – PREPORUKE TJELESNIH AKTIVNOSTI

NAJAVA AKTIVNOSTI U PARKU MLAKA U SUBOTU 14.5. 2022.

14. OPATIJSKA OLIMPIJADA UMIROVLJENIKA – održat će se u četvrtak 12 svibnja, s početkom u 9:30 sati, na trgu Sportske dvorane Marino Cvetković povodom Međunarodnog dana tjelesne aktivnosti

ARHIVA NOVOSTI

BLAGDANSKA ČESTITKA

Čestit Božić i sretnu novu godinu žele vam Ravnatelj i zaposlenici Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije.

Skip to content