11. veljače obilježava se Svjetski dan bolesnika s ciljem podizanja svijesti o njihovom potrebama te težnji za stvaranjem bolje zdravstvene i društvene zaštite koja će svakoj oboljeloj osobi omogućiti dostupnu i kvalitetnu zdravstvenu skrb, empatičan pristup te poštivanje prava.
Bez obzira na okolnosti u kojima se nalazili ili okolnosti koje su dovele do oboljenja niti jedan bolesnik ne bi se trebao osjećati zaboravljenim ili odbačenim. Svjetski dan bolesnika ujedno je i podsjetnik na prava koji svatko od nas ima kada se nađe u poziciji bolesnika.
„Pacijentom u smislu Zakona o zaštiti prava pacijenata smatra se svaka osoba, bolesna ili zdrava, koja zatraži ili kojoj se pruža određena mjera ili usluga u cilju očuvanja i unaprjeđenja zdravlja, sprječavanja bolesti, liječenja ili zdravstvene njege i rehabilitacije. Svakom pacijentu jamči se opće i jednako pravo na kvalitetnu i kontinuiranu zdravstvenu zaštitu primjerenu njegovom zdravstvenom stanju, sukladno općeprihvaćenim stručnim standardima i etičkim načelima, u najboljem interesu pacijenta uz poštivanje njegovih osobnih stavova.
Pacijent ima pravo na potpunu obaviještenost o svome zdravstvenom stanju, uključujući medicinsku procjenu rezultata i ishoda određenoga dijagnostičkog ili terapijskog postupka, preporučenim pregledima i zahvatima te planiranim datumima za njihovo obavljanje, mogućim prednostima i rizicima obavljanja ili neobavljanja preporučenih pregleda i zahvata, svome pravu na odlučivanje o preporučenim pregledima ili zahvatima, mogućim zamjenama za preporučene postupke, tijeku postupaka prilikom pružanja zdravstvene zaštite, daljnjem tijeku pružanja zdravstvene zaštite, preporučenom načinu života, pravima iz zdravstvenoga osiguranja i postupcima za ostvarivanje tih prava. Pacijent ima pravo dobiti obavijesti na način koji mu je razumljiv s obzirom na dob, obrazovanje i mentalne sposobnosti. Pacijenti s invaliditetom imaju pravo dobiti obavijesti u njima pristupačnom obliku.“
Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko- goranske županije svojim djelovanjem i brojnim preventivnim aktivnostima utječe na svijest stanovnika s ciljem razvoja zdravih životnih navika, poboljšanja postojećih i na taj način uvelike utječe na sprječavanje nastanka kroničnih bolesti i unaprjeđenje zdravlja i kvalitete života.
U Odjelu za javno zdravstvo provode se mnogobrojni javnozdravstveni programi koji su od interesa za zdravlje zajednice, npr.: Nacionalni preventivni programi ranog otkrivanje raka dojke, debelog crijeva, Nacionalni program za preventivu i zaštitu oralnog zdravlja i Živjeti zdravo; županijski programi Prevencija kardiovaskularnih bolesti kod stanovnika PGŽ, Unaprjeđenje oralnog zdravlja djece i mladih u PGŽ i Socijalno medicinska istraživanja, te programi namijenjeni jedinicama lokalne samouprave kao što su gerontološke radionice – Zlatno doba života, Skrining osteoporoze kod žena u PGŽ, Pregledi i edukacija za rano otkrivanje melanoma; Prevencija, rano otkrivanje i liječenje povećane tjelesne težine, radionice Nordijskog hodanja, Edukacija laika za pružanje prve pomoći.
Učinimo prvi korak i brinimo o zdravlju kako bi prevenirali bolesti!