U zimskim mjesecima redovno cirkuliraju raznih virusi I bakterije koje uzrokuju respiratorne simptome I bolesti.
Taj povećan intenzitet respiratornih infekcija nastaje zbog toga što se ljudi u hladnim danima manje kreću na otvorenom, više borave u zatvorenim, skučenim prostorima I međusobno su u bliskom kontaktu.
Najčešće što se tijekom zimskih mjeseci evidentira obična prehlada. To je akutna bolest koju karakterizira upala gornjih dišnih puteva uz curenje nosa, kihanje, suzenje očiju, osjetljivost nazofaringsa I osjećaj slabosti, a smetnje najčešće traju 2-7 dana. Povišena tjelesna temperature nije uobičajena.
Od uzročnika običnih prehlada možemo izdvojiti rhinoviruse, coronaviruse (u koje ne spada SARSCoV2), parainfluenzavirus, adenoviruse, RSV, enteroviruse I metapneumoviruse. To su sve uzročnici koji iz godine u godinu cirkuliraju u zimskim mjesecima I uzrokuju zimske viroze na koje smo već naučeni.
Svake godine se javlja epidemija gripe uzrokovana virusom influenze.
VIŠE O GRIPI
Od bakterijskih uzročnika možemo spomenuti streptokoka koji je čest uzročnik upala grla naročito među djecom, ali može uzrokovati I šarlah, upale pluća, kožne upale, sepsu, meningitis, te Mycoplasmu pneumonie koja uzrokuje bronhitise ali i upale pluća koje često nazivamo hodajuće upale pluća pošto simptomi nisu tako intenzivni kao kod upala pluća nekih drugih bakterijskih uzročnika.
Da bi smanjili mogućnost zaraze važno je držati se nekih osnovnih pravila kao što su:
- pranje ruku
- respiratorna higijena (pokriti usta kod kašljanja, kihanja, koristiti jednokratne papirnate maramice koje nakon toga treba adekvatno zbrinuti, održavati distancu koliko god je moguće u zatvorenim I napučenim prostorima)
- redovno provjetravati I zračiti prostorije
- u slučaju bolesti ostati doma do prestanka simptoma tj. do ozdravljenja
- cijepljenje protiv gripe