Search
Close this search box.

Legionella, prijetnja iz vodenih sustava

Legionella je bakterija koja može uzrokovati ozbiljne respiratorne bolesti, a pravovremena dijagnoza i liječenje ključni su za smanjenje smrtnosti, dok prevencija uključuje pravilno održavanje vodnih sustava i nadzor okolišnih uvjeta. Epidemije često počinju iz vodoopskrbnih sustava zgrade, udisanjem zagađenih kapljica vode koje se rasprše iz glave tuša, magle, hidromasažne kade ili tornjeva za hlađenje vode za klimatizaciju.

Legionella se nalazi i u prirodnim vodenim resursima, međutim uvjeti prisutni u umjetnim vodenim sustavima potiču njen rast do koncentracija opasnih za zdravlje, poput temperature vode od 32-42 °C, suživota s drugim mikroorganizmima i formiranja biofilma. Zlatnim standardom u određivanju Legionella spp. smatra se kultivacijska metoda, koja međutim traje i 10 dana. Dok u prirodi raste u negostoljubivim sredinama, u laboratorijskim uvjetima njen uzgoj je zahtjevan te je potrebno koristiti posebno prilagođene hranjive podloge.

U cilju zaštite zdravlja ljudi i sprječavanja širenja zaraznih bolesti putem vode za ljudsku potrošnju vlasnici prioritetnih objekata, odnosno objekata koji nisu kućanstva, a imaju veliki broj korisnika potencijalno izloženih rizicima povezanim s vodom, obavezni su uspostaviti, provoditi i održavati sustave i postupke samokontrole kroz procjenu rizika kućne vodoopskrbne mreže, uključujući i testiranje uzoraka vode na prisutnost bakterije Legionella spp. i olova.


Prioritetni objekti su:

  • bolnice
  • lječilišta
  • objekte socijalne skrbi za korisnike na smještaju
  • hotele
  • kampove
  • škole i ostale obrazovne ustanove
  • vrtiće
  • sportske dvorane
  • učeničke i studentske domove
  • trgovačke centre
  • kaznene ustanove
  • vojarne

Vlasnici prioritetnih objekata obvezni su uspostaviti, provoditi i održavati sustave i postupke samokontrole kroz procjenu rizika kućne vodoopskrbne mreže objekata u kojima obavljaju svoje poslovanje te provoditi preventivne i korektivne mjere.

U cilju prevencije razmnožavanja Legionella potrebno je osigurati temperaturu tople vode iznad 50 °C i hladne vode ispod 20 °C, redovito ispuštati vodu na svim slavinama u cilju izbjegavanja mirovanja i zadržavanja vode te redovito čistiti kamenac i nečistoće na mrežicama slavina, rozeta tuševa, unutrašnjosti bojlera i kotlova za vodu.


Zabrana korištenja vode za ljudsku potrošnju

U slučaju jako visoke kontaminacije uzoraka koja ukazuje i na jako visoku kontaminaciju sustava (koja se utvrđuje u skladu s člankom 13. Pravilnika o kontroli parametara kućne vodoopskrbne mreže potrošača i  drugih sustava od javnozdravstvenog značaja te planu i programu edukacije svih dionika), donosi se mjera zabrane tuširanja korisnika odnosno rizične uporabe na kontaminiranom dijelu objekta uz obvezno provođenje korektivnih mjera, uz ponavljanje uzorkovanja nakon provedbe mjera na većem broju uzoraka u objektu.

Svi službeni laboratoriji za ispitivanje vode za ljudsku potrošnju u roku ne dužem od 24 sata obvezni su u slučaju prekoračenja parametra Legionella obavijestiti Državni inspektorat i nadležni zavod za javno zdravstvo.


Nastavni zavod za javno zdravstvo PGŽ  – ispitivanjem vode za ljudsku potrošnju

Nastavni zavod za javno zdravstvo PGŽ aktivno sudjeluje u pružanju stručne pomoći pri uspostavi provedbe i održavanja sustava i postupaka samokontrole kroz procjenu rizika kućne vodoopskrbne mreže.

Uz preventivne stručne savjete NZZJZ PGŽ sudjeluje i u provedbi korektivnih mjera kako bi se zdravstveni rizici koji mogu proizaći iz kućne vodoopskrbne mreže eliminirali i/ili sveli na najmanju moguću mjeru.

NZZJZ PGŽ ujedno je trenutno jedini u Europi koji posjeduje Certifikat ELITE programa o sposobnosti dokazivanja Legionella u vodi metodom kultivacije, raznih rodova, vrsta i serogrupa, čime stručnjaci Zavoda dokazuju svoje vrhunske sposobnosti i konkurentnost na svjetskoj razini. Svojim radom, znanjem i stručnošću kontinuirano su na raspolaganju prioritetnim objektima za pomoć pri osiguravanju zdravstvene sigurnosti i zaštite zdravlja.

Više informacija možete dobiti na e-mail: herizici@zzjzpgz.hr.

ARHIVA NOVOSTI

Skip to content