Search
Close this search box.

KVALITETA ZRAKA U GORSKOM KOTARU

Odsjek za zaštitu okoliša i zdravstvenu ekologiju Nastavnog zavod za javno zdravstvo PGŽ akreditirani je ispitni laboratorij od strane Hrvatske akreditacijske agencije (HAA) sukladno normi HRN EN ISO/IEC 17025:2047 za metode ispitivanja vanjskog zraka, te posjeduje dozvolu Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije za obavljanje djelatnosti praćenja kvalitete zraka. Posebno ističemo metodu određivanja masene koncentracije PM10 i PM2.5 frakcije lebdećih čestica prema standardnoj gravimetrijskoj metodi (HRN EN 12341:2023) koja je ujedno i referentna metoda prema važećem Pravilniku, te smo jedan od tri ispitna laboratorija u Republici Hrvatskoj koji ima mogućnost provođenja ove metode ispitivanja.

Na području Gorskog kotara mjerenja se kontinuirano provode od 1995. godine na tri mjerne postaje. Na postaji Delnice mjeri se sumporov dioksid i crni dim klasičnom kemijskom metodom, količina i kemijski sastav oborina (sulfati, nitrati i amonijevi ioni) te ukupna taložna tvar (UTT) i sadržaj metala olova, kadmija, arsena, nikla, željeza, cinka i bakra u UTT. Pored Delnica, količina UTT i metala također se prati i na mjernim mjestima Gerovo i Lividraga. Na sva tri mjerna mjesta prema svim mjerenim pokazateljima već dugi niz godina bilježi se I kategorija kvalitete zraka odnosno čist ili neznatno onečišćen zrak. Državna mreža za trajno praćenje kvalitete zraka kojom upravlja Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ) upravlja pozadinskom postajom Parg kod Čabra.

Mjerenja čiji rezultati se objavljuju na internetskim stranicama Grada Delnice nisu dio lokalne ili državne mjerne mreže, a provode se s pomoću senzora te se sukladno našim zakonskim propisima ne smatraju relevantnim za ocjenu onečišćenosti odnosno kategorizaciju područja prema stupnju onečišćenosti zraka. Zbog tehničkih ograničenja, podaci koji se dobiju senzorima upitne su upotrebljivosti, što je posebno izraženo u uvjetima magle, kiše, jakog vjetra i/ili drugih atmosferskih pojava.

Za donošene valjanje ocjene onečišćenosti vanjskog zraka PM10 ili PM2.5 frakcijom lebdećih čestica potrebno je provesti mjerenja gravimetrijskom metodom u trajanju od najmanje godinu dana uz zastupljena sva četiri godišnja doba, ili provesti mjerenja automatskim analizatorom uz zakonsku obvezu provođenja testa ekvivalencije prema referentnoj metodi ispitivanja od strane referentnog laboratorija za čestice najmanje jednom u pet godina. Određivanje stupnja ekvivalencije te posljedično korigiranje rezultata automatskog mjerenja na mjernim mjestima nužni su iz razloga sastava i oblika lebdećih čestica karakterističnih za promatrano područje, utjecaj dizajna mjernog uređaja, temperature u uređaju (gubitak hlapivog dijela) i drugih čimbenika koji mogu utjecati na izmjerene koncentracije čestica.

ARHIVA NOVOSTI

Skip to content