Svake godine 14. studenog obilježava se „Svjetski dan šećerne bolesti“ kao najveća svjetska kampanja podizanja svijesti o šećernoj bolesti. Obilježavanje Svjetskog dana šećerne bolesti 1991. godine utemeljile su Međunarodna dijabetička federacija (IDF) i Svjetska zdravstvena organizacija, a službeni „Dan“ Ujedinjenih naroda postao je 2006. godine.
Posljednjih desetljeća šećerna bolest u Hrvatskoj i svijetu postaje globalni javnozdravstveni problem. Danas u svijetu živi oko 537 milijuna osoba sa šećernom bolesti, a smatra se da oko 50 % šećerne bolesti nije dijagnosticirano. U Hrvatskoj je 2022. godine prema CroDiab registru sveukupno bilo registrirano 388.213 osoba sa šećernom bolesti.
Šećerna bolest može imati negativan utjecaj na sveukupno zdravlje i dobrobit pojedinca. Veliki broj osoba sa šećernom bolesti svakodnevno se suočavaju s brojnim izazovima u skrbi za svoje stanje. Moraju biti educirani, organizirani i odgovorni, utječući svakodnevnim odabirima na svoje fizičko i mentalno blagostanje.
Liječenje šećerne bolesti često se fokusira samo na razinu šećera u krvi, što zasigurno nije dovoljno. Naime, 36 % oboljelih od dijabetesa osjeća dodatni stres i neizvjesnost radi svoje bolesti. Čak 63 % oboljelih boji se komplikacija bolesti i njihovog utjecaja na kvalitetu života, dok 28 % oboljelih teško zadržava pozitivan stav u svakodnevnom suočavanju sa svojom dijagnozom. Zato ovogodišnji slogan Svjetskog dana šećerne bolesti glasi „Razgovarajmo o dobrobiti za cjelokupno zdravlje – za bolji život sa šećernom bolesti“. Naime, s dostupnošću adekvatne skrbi za osobe koje boluju od šećerne bolesti i dobivanjem cjelovite podrške u cilju ostvarivanja dobrobiti za sveukupno zdravlje, kako fizičko tako i mentalno, svatko tko ima šećernu bolest može živjeti dobro i kvalitetno.
Ukratko o šećernoj bolesti
Šećerna bolest je kronična bolest koja se javlja kada gušterača ne proizvodi dovoljno inzulina, ili kada tijelo ne može učinkovito koristiti inzulin koji proizvodi. To dovodi do povećane koncentracije glukoze u krvi (hiperglikemija). Normalne vrijednosti šećera u krvi smatraju se od 3,9 – 6.1 mmol/L. Kod vrijednosti iznad 6.1 mmol/L govorimo o hiperglikemiji, a kod vrijednosti ispod 3.9 mmol/L govorimo o hipoglikemiji.
Šećerna bolest tipa 1 (ranije poznata kao dijabetes ovisan o inzulinu ili dijabetes koji se javlja u djetinjstvu) uzrokovana je nedostatkom proizvodnje inzulina. Obilježavaju je brz i jasan početak, najčešće se javlja od 2.-14. godine, ovisnost o inzulinu, uz karakterističan trijas simptoma: učestalo mokrenje, prekomjerna žeđ, stalna glad, uz suhoću ustiju, izraziti umor, smetnje vida, itd.
Šećerna bolest tipa 2 (ranije zvana inzulin neovisan ili dijabetes u odrasloj dobi) uzrokovana je neučinkovitim iskorištavanjem inzulina u tijelu. Često je posljedica prekomjerne tjelesne težine i tjelesne neaktivnosti. Obilježavaju je isti simptomi kao i kod tipa 1, samo se simptomi javljaju postupno i u blažem obliku, obično poslije 50. godine, a u kasnijim stadijima bolesti može se pojaviti potreba za inzulinom.
Važno je naglasiti da šećerna bolest tipa 2 čini čak oko 90 % oboljenja od šećerne bolesti, a procjenjuje se da oko 70 % slučajeva nastanka šećerne bolesti tipa 2 može biti spriječeno ili odgođeno usvajanjem zdravih životnih navika:
- zdrava i uravnotežena prehrana
- održavanje poželjne tjelesne težine
- svakodnevna tjelesna aktivnost u trajanju od minimalno 30 minuta
Gestacijska šećerna bolest je hiperglikemija koja se prvi put prepozna tijekom trudnoće i može utjecati na razvoj ploda. Stoga trudnice s gestacijskim dijabetesom zahtijevaju povećanu zdravstvenu skrb.
Simptomi i znakovi koji mogu upućivati na povišenu razinu šećera u krvi – hiperglikemiju:
- pojačano žeđanje
- učestalo mokrenje
- pojačana glad
- umor
- osjećaj svrbeža
- poremećaj vida…
Što učiniti i kako si pomoći?
- najprije izmjeriti razinu glukoze u krvi
- popiti veću količinu tekućine (1 do 2 l vode)
- pojačati tjelesnu aktivnost
- u obroku koji slijedi smanjiti količinu ugljikohidrata
- ako simptomi ne nestaju i glukoza se u krvi ne smanjuje, otići svome liječniku po pomoć ili savjet
Simptomi i znakovi koji mogu upućivati na sniženu razinu šećera u krvi – hipoglikemiju
(prvi se simptomi javljaju kada se razina šećera u krvi smanji ispod 3 mmol/l):
- znojenje, drhtavica, bljedilo
- smetnje vida (mrak na oči)
- ubrzan rad srca
- osjećaj gladi, zijevanje
- vrtoglavica, glavobolja
- neprikladno ponašanje, agresivnost, smetnje koncentracije, osjećaj straha…
Što učiniti i kako si pomoći?
- obavezno izmjerite razinu glukoze u krvi
- u blažoj hipoglikemiji pojedite dodatni obrok ugljikohidrata (jednu voćku, čašu mlijeka); u težoj hipoglikemiji odmah uzmite dva do tri glukozna bombona ili žlicu šećera u vodi i pojedite dodatni obrok ugljikohidrata
- javite se svome liječniku po pomoć ili savjet
Usvajanjem zdravih životnih navika možemo spriječiti da slatko ne postane gorko!