Na zasjedanju Glavne skupštine Ujedinjenih naroda 14.12.1990. godine, donesena je odluka kojom se svake godine 1. listopada obilježava kao Međunarodni dan starijih osoba.
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, u svijetu živi približno jedna milijarda ljudi u dobi iznad 60 godina; predviđeno je da će broj osoba starije životne dobi, tj. osoba starijih od 65 godina, narasti i do dvije milijarde do 2050. godine. S toga se s posebnom pažnjom posvećuje populaciji starijih od 65 godina s ciljem jačanja podrške starijem stanovništvu, podizanjem svijesti javnosti o pitanjima koja se tiču starijih osoba, poput doprinosa starijih osoba društvu, ali i samog procesa starenja.
Tema ovogodišnjeg obilježavanja Međunarodnog dana starijih osoba 2024. je „Dostojanstveno starenje: važnost jačanja sustava skrbi i podrške za starije osobe diljem svijeta“.
Starenje populacije 21. stoljeća postaje globalni javnozdravstveni izazov koji preoblikuje društva diljem svijeta.
Broj starijih osoba (definiranih kao onih u dobi od 65 godina ili više) utrostručio se s oko 260 milijuna u 1980. na 761 milijun u 2021. Europa, Hrvatska, a time i Primorsko-goranska županija svrstavaju se u područja s velikim udjelom starijeg stanovništva.
Prema posljednjem popisu stanovništva, udio starijih od 65 godina u odnosu na ukupan broj stanovnika u Primorsko-goranskoj županiji iznosi 24,5 %. U pretposljednjoj popisnoj godini taj je udio iznosio 18,9 % što dokazuje činjenicu da naša Županija stari.
Očekivani životni vijek pri rođenju sada već premašuje 75 godina u polovici svjetskih zemalja. Očekivano trajanje života u Primorsko-goranskoj županiji na dan rođenja u 2021. godini iznosio je 80 godina za žene, 74 godine za muškarce, a za oba spola 78 godina. Epidemiološka istraživanja predviđaju da će do 2030. starije osobe nadmašiti broj mladih na globalnoj razini, a taj će porast biti najbrži u zemljama u razvoju.
Brzi rast osoba starije životne dobi naglašava važnost promicanja zdravlja, prevencije i liječenja bolesti tijekom cijelog života.
S obzirom na navedeno potrebna je racionalizacija i određivanje prioriteta zdravstvene zaštite s naglaskom na osiguranju aktivnog i zdravog starenja.
Zadatak društva je sačuvati dostojanstvo življenja uz očuvanje zdravstvenih, socijalnih i ekonomskih potreba starijih. Društvo ima za cilj omogućiti starijem čovjeku životni vijek u dobrom zdravlju pri tome misleći na kvalitetu života.
Osnovni moto globalnih aktivnosti zdravstvene i socijalne zaštite starijih osoba je njihova integracija u društvo, zdravstvenim i socijalnim mjerama omogućiti da stariji čovjek bude što duže funkcionalno sposoban brinuti se o sebi te time ostati što duže aktivan i koristan član zajednice.
“Ne prestajemo se igrati zato što starimo; starimo zato što smo se prestali igrati” – George Bernard Shaw